Chanel – miłość i talent – Coco Chanel

Chanel, Paris

Chanel, Paris

Chanel: Kiedy miłość i talent tworzą sławę

„Coco Choco Chanel Coco, Coco Choco Chanel i Chocolat” – urodzona w Saumur Gabrielle Chasnel 19 sierpnia 1883 roku. Dzieciństwo naznaczone utratą matki i umieszczeniem jej u sióstr w sierocińcu, gdy miała zaledwie dwanaście lat … Sześć lat jego życia, podczas których robótki ręczne i szycie wzorów naznaczą jego dni. Klasztorny styl będzie wyczuwalny, co sprawi, że renoma domu haute couture jeszcze wiele lat później.

Taniec Coco Chanel

W 1910 roku na jego drodze pojawia się mężczyzna, niejaki Etienne de Balsan, zamożny oficer kawalerii. Spotykają się, gdy on służy w X Chasseurs. Rozwijający się związek, jedna stopa w wysokim społeczeństwie z jego zwyczajami i zwyczajami. Ten dżentelmen posunął się nawet do tego, że pozwolił mu przyjechać i pracować w swoim kawalerskim mieszkaniu przy 21 rue Cambon w Paryżu. Rzeczywiście Coco chciałaby zostać modystka, być artystką i projektantką kapeluszy.

Chanel „Chłopiec”

Życie składa się z pięknych spotkań, a wśród Gabrielle był Arthur Capel zwany także „Chłopcem”. Ten angielski gracz polo będzie miłością jego życia przez dziewięć lat. Chłopak zaoferuje jej nowy etap w jej życiu, czyli sprzedaż jej prac w kawalerskim mieszkaniu przekształconym w butik „Chanel Modes”. Świat kina nosi Chanel, prostą, ale elegancką, naśladowaną, ale nigdy nie dorównaną. Dzięki niemu powstają dwa nowe butiki, jeden w Deauville w 1913 roku i drugi w Biarritz, który dwa lata później stanie się jego pierwszym domem mody.

Powinieneś wiedzieć, że w tamtych czasach te dwa miasta były znane jako plac zabaw arystokratów i innych paryżan. Postrzega to jako okazję do puszczenia wodzy swojej kreatywności poprzez użycie „odzieży sportowej”. Oferowanie odzieży sportowej na co dzień to pomysł Gabrielle Chanel. Do swojej kolekcji stawia na „jersey”, materiał przeznaczony głównie na elastyczne ubrania, takie jak bielizna i t-shirty. Moda damska przechodzi rewolucję, Gabrielle oferuje swoim klientkom wolność ich ciała. Stopniowo reputacja się zmienia…

 

Sklep Chanel

w 1915 w Biarritz Sklep Chanel w 1915 w Biarritz – Biblioteka Narodowa Francji
W 1918 roku przeniosła swój dom mody do serca stolicy, przy rue Cambron 31 w dzielnicy Place Vendôme. Następnie zajmie również 27 i 29. Dziś znajduje się tam firma macierzysta domu Chanel.

Kobiety będą wtedy mogły zmienić swój styl. Szyk, trzeźwość, ubrania są mniej obcisłe, skrócone… Zniknęły zakrzywione linie o surowym wyglądzie, odłóż długie stroje. Uwielbiamy luźne kroje, odważne spódnice. Style zderzają się lub mieszają, prosty szyk, męskość, aby podkreślić kobietę, dzieło luksusowych materiałów do noszenia w dowolnym momencie. Ze swoich kolekcji historia zapamięta piżamy do noszenia w dzień iw nocy, wyjątkowy tweedowy garnitur i słynną małą czarną sukienkę. Bo wtedy ten kolor noszono tylko na pogrzebach.

W szalonych latach dwudziestych

Coco rozpoczęła tworzenie znakomitego „n°5”. Jaka intuicja sprawi, że liczby będą ponadczasową historią? Z wycieczki na południe Francji, do serca światowej stolicy perfum. Tam poznała Ernesta Beaux, jednego z najwybitniejszych w branży perfumeryjnej. Razem stworzą zapach zgodny z pragnieniami. Oczekuje: „perfum kobiecych o zapachu kobiecym”, „perfum, które są związkiem”. Zapachy cytryny, neroli, bergamotki, jaśminu, róży majowej, irysa, konwalii, wetiweru, drzewa sandałowego, piżma, wanilii, cedru to zaskakująca kompozycja wyjątkowa dla Chanel.

Dla nazwy perfumiarz zaoferował jej serię perfum od numeru 1 do numeru 5, wybrała 5, ale nie tylko. Musiała zaprezentować swoją nową kolekcję 5 maja, a więc piątego miesiąca roku, to było oczywiste, prawda?

Ta współpraca z Ernest Beaux

będzie kontynuowana przy „n°22” stworzonym w 1922 roku i do 1946 roku z kilkoma innymi perfumami, takimi jak „”Mademoiselle Chanel N°1” czy „Cuir de Russie”.

Pierwsza linia do makijażu ChanelPierwsza linia do makijażu Chanel – Zdjęcia: Didier Roy
Chanel i kosmetyki
W 1924 roku Coco wprowadziła na rynek kosmetyki. Puder i szminka składają się na tę nową kolekcję. W tym samym roku odkryła nowy materiał: tweed. Wełna tkana, bardzo wytrzymała i wodoodporna, idealna na płaszcze lub kurtki. Podróżuje przez Szkocję z księciem Westminsteru, aby tweed stał się najbardziej

c.d.n.