Interesy skorumpowanych grup powiązanych z Rosją w Polsce i Europie. Przemysł węglowy, polskie kopalnie i rząd, który prowadzony jest na sznurku przez Rosjan. Interesy skorumpowanych grup powiązanych z Rosją / Powody rosyjskiej wojny i gaz na Ukrainie / Przemysł węglowy, energetyczny i sankcje wobec reżimu Putina / Kreml i terroryzm rosyjski.

Interesy skorumpowanych grup powiązanych z Rosją w Polsce i Europie. Przemysł węglowy, polskie kopalnie i rząd, który prowadzony jest na sznurku przez Rosjan.

Popatrzmy na ten proceder także w szerszym spektrum: zarówno o rosyjskich wpływach i mimo wszystko, ze stawianą ostrożnie hipotezą – o pewnej, ograniczonej wszakże, ale jednak “dominacji” Rosji w Polsce.

Poniżej kilka wybranych aspektów do rozpatrzenia.

Chronologicznie:

-> 5 czerwca 2014 roku za rządów PO-PSL CBŚ aresztowało szefów spółki MM Group importującej tani węgiel kamienny z Rosji i SkładyWęgla.pl – dystrybującej ten surowiec.

Szefom tych spółek (w zakończonym postępowaniu sądowym w styczniu 2022 roku) udowodniono prowadzenie grupy przestępczej i spowodowanie strat dla Skarbu Państwa na kwotę 122 milionów złotych.

-> 9 dni później – 14 czerwca 2014 r. tygodnik “Wprost” publikuje stenogramy z podsłuchów w ramach afery podłuchowej – dodajmy, mimo wagi słów, które tam padły, mimo wszystko o charakterze obyczajowym.

-> W efekcie PO-PSL przegrywa wybory w 2015 roku.
 • Według zeznań założyciela SkładyWęgla.pl, celem jego partnera biznesowego Marka Falenty, który zlecił nagrania tych taśm w latach 2013-2014 – było usunięcie ministrów w rządzie PO-PSL odpowiedzialnych za godpodarkę i obronę narodową i wstawienie ministrów z PIS.
 • Dodajmy dla zobrazowania charakteru stron w tej aferze: rząd PO-PSL podpisał umowę na budowę gazoportu w Świnoujściu w 2010 roku, który przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego Polski i uniezależniania się od rosyjskiego gazu.
 • Również śledztwo dziennikarskie na łamach “Polityki” wykazało powiązanie Falenty z rosyjskimi służbami, w tym z otoczenia Władimira Putina.
 • Marek Falenta współobwinia za aferę taśmową m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego.
 • Działalnosć Falenty – partnera biznesowego spółki SkładyWęgla.pl i współwłaściciele restauracji Sowa i Przyjaciele, zasadniczo związana była jednak z nieruchomościami.
Działalność realizowana przez deweloperską Grupę Radius – jest z powiazana, przynajmniej historycznie, finansowo z mafią sołncewską, a ta z GRU czym jest Główny Zarząd Wywiadowczy Federacji Rosyjskiej.
 • Grupa ta znana jest z tematu hal i gruntów Sopockiego Klubu Tenisowego z siedzibą w Pruszkowie mających być przeznaczonymi na rzecz budowy aparthotelu w ścisłym centrum Sopotu w tle działaności działaczy i prawników PIS oraz rosyjskich oligarchów.
 • Były prezes zarządu Grupy Radius to podsekretarz stanu w MON za Antoniego Macierewicza, dziś prezes zarządu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych
 • Według współwłaścicielki Grupy Radius, były prezes Grupy Radius skupował aktywa polskich kopalni.
Z procesów sądowych wynika, że w wielu polskich kopalniach zawyżano koszt zakupów, np. surowców chemicznych, celem odnoszenia korzyści majątkowych.

-> Można jednak skonstatować, że nierentowne kopalnie polskie i drogi węgiel w punkcie sprzedaży węgla, choć jest on trzy razy tańszy na składzie przed kopalnią, jest na rękę Rosji, aby sprowadzać tani węgiel z tego kraju i obniżać bezpieczeństwo energetyczne Polski.

 • To sprawia, że polski węgiel jest drogi, niekonkurencyjny wobec węgla rosyjskiego i niemal niedostępny, gdyż m.in. wysyłany jest na eksport.
 • Warto wspomnieć o kosztach m.in. ponad 104 milionów euro – tylko związanych z karami za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni i rekompensatami dla Czech.
 • Przykład bliższy według relacji bezpośredniej z właścicielem posesji składu węgla:

-> Lokalny skład węgla w województwie kujawsko-pomorskim zamyka się, ze względu na podwyżenie mu przez dostawcę hurtowego ceny zakupu polskiego węgla o 500 zł na tonie i finalnie braku dostawcy węgla.

Podsumowanie tezy o wybranych celach Kremla w polityce międzynarodowej:
 • obniżanie rentowności konkurencji krajowej, tu w sektorze surowcowo-energetycznym,
 • zniechęcanie do nowoczesnych technologii, w tym odejście od wiatraków czy łupków gazowych,
 • wzmacnianie lobbystów lub związanych z nim pośrednio przedsiębiorców dla realizacji swoich interesów,
 • doprowadzanie do upadku demokratycznych rządów,
 • wstawianie do rządów ministrów skrycie prorosyjskich, choć oficjanie mogą udawać największych patriotów, celem osłabienia funkcjonowania państwa, godpodarki i jego obronności.
Temat zastraszania i zagadkowych śmierci ministrów związanych m.in. z górnictwem i węglem, rolnictwem czy gospodarką przestrzenną / budownictwem jest dobrze znany, o czym niech choćby świadczy ten skromny film:

Inne nagrania celowo tworzone i opubliczniane były nie tylko wobec czołowych polityków polskich, ale również:
 • wobec polityków ukraińskich – skandale korupcyjne ze starannie wyreżyserowaną przez Rosję aferą taśmową, jeszcze przed “Pomarańczową Rewolucją”,
 • a także słowackich, czeskich i węgierskich, w czym specjalizuje się mafia sołncewska.
 • Np. taśmy wobec grupy Penta na Słowacji, wywołały masowe protesty, a finalnie w 2018 roku polityczne trzęsienie ziemi i zmianę rządu oraz komendanta głównego policji, i szefa słowackiego odpowiednika CBŚ.
Jako zakończenie wątku, Ukraina mogła stać się globalnym graczem na rynku gazu, podcinając pozycję Rosji w Europie i obniżając jego cenę na rynku europejskim:
 • przewidywane zasoby gazu ziemnego Ukrainy: 7,09 – 7,47 bln m3, najwięcej w regionie Charkowa i Doniecka – 4 bln m3, Iwano-Frankowska i na Morzu Czarnym – tu wstępnie dopiero rozpoznanym, więc mogą się zwiększyć. Korupcja w sektorze paliwowym była na Ukrainie powszechna.
Podsumowując, Kreml i Rosja jako państwo terrorystyczne, oprócz realizowania konfliktogennej polityki między różnymi państwami, dąży do:
 • uzależnienia grup przemysłowych i rządów od siebie,
 • a w przypadku niepowodzenia podkłada podsłuchy skorumpowanym politykom lub przedsiębiorcom i przekazuje je do upublicznienia
 • lub dokonuje agresji zbrojnej, co zaczęło się na Ukrainie w 2014 roku i kontynuowane jest do dziś.
Interesy w strategicznym sektorze energetycznym dalej są z Kremlem kontynuowane, o czym może świadczyć aktualna działalność w Polsce firm związanych z partią rządzącą.
 • Trudno jest z dnia na dzień zmienić strukturę importu, ale na tym właśnie polega cel Rosji uzależniania gospodarek europejskich od rosyjskich surowców, poprzez korumpowanie, zastraszanie lub uzależnianie polskich i europejskich polityków lub przedsiębiorców.
-> Polski rząd decyduje się dalej kupować te surowce, ale możnaby chociażby na początek zmniejszyć eksport polskiego węgla i przeznaczyć go na rynek polski.
-> W ten sposób udałoby się uniezależniać od dostaw rosyjskich surowców strategicznych i blokować finansowanie reżimu Putina, dokonującego ludobójstwa na Ukranie.

Copyright © Adam Janowski, 19.03.2022

***

Zobacz także:

Apel o uchylenie ustawy wiatrakowej / Polityka Energetyczna Polski / energetyka jądrowa i wiatrowa / OZE / wzrost cen prądu / bezpieczeństwo energetyczne Polski

Skrót:

Według Polityki Energetycznej Polski (PEP) cele Polski to 5,9 GW do 2030, a do 2040 roku – ok. 8-11 GW ze źródeł alternatywnych.

 • Ten cel swobodnie mogliśmy osiągnąć już dawno. Mamy od lat w Polsce technologię i zakłady produkujące, które na wskutek tzw. ustawy wiatrakowej musiały się wyzbywac majątku.
Tymczasem według PEP do 2040 r. kosztem ok. 130 mld zł ma powstać ok. 8-11 GW mocy wiatrowych na morzu oraz – przy nakładach rzędu 150 mld zł – bloki jądrowe docelowo o mocy ok. 6-9 GW.
 • Uśredniając, wychodzi 16,5 mld zł na 1 GW włączając budowę elektrowni atomowej, podczas gdy postawienie 1 GW turbiny wiatrowej tylko 7 mld. Zatem pomysł rządu w ramach PEP, jest:
 • mało realny, wątpliwy – zwłaszcza w perspektywie mocnych relacji rządu z Kremlem, czego tezą jest ten artykuł i niebezpieczny,
 • Realizacja PEP 2030 / 2040 w proponowanym kształcie może spowodować dalsze podwyżki prądu, co ma przełożenie na całą niemal na całą gospodarkę.

-> Należy natychmiast uchylić tzw. ustawę wiatrakową, która

 • ogranicza nasze bezpieczeństwo energetyczne
 • wpływa na opłacanie kosztów emisji CO2
 • a przez to zmniejszenie się środków potrzebnych np./m.in. na:
 • rekompensaty dla przedsiębiorców i samorządów poszkodowanych m.in. przez reformy szkolnictwa, Polski Ład i restrykcje covidowe.

zobacz więcej:

Apel o uchylenie ustawy wiatrakowej / Polityka Energetyczna Polski / energetyka jądrowa i wiatrowa / OZE / wzrost cen prądu / bezpieczeństwo energetyczne Polski / Appeal to repeal the Windmill Act / Poland’s Energy Policy / nuclear and wind energy / RES / increase in electricity prices / Poland’s energy security