Na Kujawach powstaje hub intermodalny oraz droga za niemal 200 milionów złotych z Inowrocławia do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

Z polskiego morza na Kujawy – transport intermodalny: statek – kolej – transport kołowy (fot. ALJ, Sopot 2022 r.)

***

Intermodalna droga połączy Inowrocław i morze!

***

Strategiczna inwestycja z dofinansowaniem rządu na Kujawach! Projekt warty ponad 199 milionów złotych napisany przez Wydział Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu!

Intermodalny transport towarów odgrywa coraz większą rolę w gospodarce Polski. Statki transportujące kontenery wypełnione towarami z Chin dopływają do największego portu morskiego Polski – Gdańska. Ciągle wzrastające wolumeny kontenerów, za wyjątkiem szczytu pandemii, gdy nastąpiła jedynie korekta, powodują, że port intermodalny w Emilianowie koło Bydgoszczy i Solca Kujawskiego staje się intermodalną bramą do morza.

Kontenery, które będą przypływać statkiem, przeładowywane będą, tak jak to się dzieje już dzisiaj, na platformy kolejowe i po dotarciu do Emilianowa przeładowywane na platformy samochodowe z ciągnikiem siodłowym,

by stąd kierowały się do innych regionów Polski. Zdecydowanie odciąży do drogi Pomorza, Kociewia, Kaszub i północnych Kujaw, korzystnie wpłynie na ochronę środowiska i możliwie także pozytywnie na rentowności transportu towarów.

Port intermodalny w Emilianowie, którego budowa podzielona jest na kilka etapów i tym samym jego wielkości liczonych w hektarach, wymaga drogi dojazdowej.

Inicjatywą żywotnie zainteresowani byli liczni przyszli partnerzy m. in. gminy na terenie powiatu bydgoskiego i inowrocławskiego, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i oczywiście Port Emilianowo, Urząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski. Wspólną decyzją wybrano Powiat Inowrocławski jako lidera projektu, skąd prowadzić będzie droga z Inowrocławia do Emilianowa, w dużej mierze w trakcie dróg istniejących, a częściowo po terenach dróg nieutwardzonych.

To wielki sukces dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wszystkich gmin, na których terenie przedmiotowa inwestycja będzie realizowana, obu powiatów: Powiatu Bydgoskiego i zwłaszcza Powiatu Inowrocławskiego, będącego liderem projektu. Tu należą się wielkie podziękowania dla Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu! Gratulujemy!

ALJ 14.10.2022 r.